Stravování: polopenze
snídaně v hotelu jsou podávány formou bufetu
Vybrané večeře a obědy v tradičních ázerbájdžánských a gruzínských restauracích
během dne bude možné zakoupit jídlo na místech s možností občerstvení
poblíž hotelu je možnost individuálního stravování v místních restauracích
Ubytování: hotel ****
ubytování v hotelu v jednolůžkových, dvoulůžkových a dle dostupnosti i třílůžkových pokojích
ubytování v menších pokojích s vlastním sociálním zařízením
Program zájezdu
1. den: Odlet z Prahy do Baku a ubytování na hotelu .
Dle letových řádů odlet z Prahy, přílet na letiště v Baku , kde se ubytujeme v hotelu. V závislosti na čase příletu případná první společná procházka centrem města.
2. den: Za prvními zážitky vyrazíme do Gobustanu, archeologické a přírodní lokality. Čekají nás pravěké skalní rytiny a unikátní bahenní sopky. Po návratu se projdeme historickým centrem Baku.
Po snídani se vydáme asi 60 kilometrů jihozápadně od hlavního města Baku na archeologickou a přírodní lokalitu Gobustan .
Gobustan je známý hlavně díky svým pravěkým skalním rytinám (petroglifům) , které patří k nejvýznamnějším na světě. Skalní kresby v Gobustanu jsou staré až 40 000 let a znázorňují lidi, zvířata, lov, tance a každodenní život pravěkých obyvatel.
Od roku 2007 je Gobustan zapsán na seznamu UNESCO . Je místem, kde se snoubí prehistorie, příroda a mystika. Pro milovníky historie, archeologie i netradičních přírodních jevů je to fascinující zastávka při cestě do Ázerbájdžánu.
Poté navštívíme bahenní sopky . Gobustan je domovem jedné z největších koncentrací bahenních sopek na světě – v celém Ázerbájdžánu jich je přes 400 a více než polovina z nich se nachází právě v oblasti Gobustanu a jeho okolí. To z něj dělá naprosto unikátní geologickou lokalitu.
Bahenní sopky v Gobustanu na rozdíl od klasických sopek nechrlí lávu, ale bahno, vodu a plyny (zejména metan). Povrch sopek neustále bublá, praská a někdy i „vystřeluje“ bahno do okolí.
Po prohlídce bahenních sopek se vydáme zpět do Baku. Cestou se zastavíme a prohlédneme si perlu duchovní a architektonické krásy Ázerbájdžánu – mešitu Bibi-Heybat .
Mešita Bibi-Heybat je jedním z nejvýznamnějších muslimských svatostánků v zemi. Původní mešita pocházela ze 13. století, ale byla zničena v roce 1936 sovětskými úřady. Současná stavba byla znovu postavena v 90. letech 20. století podle historických záznamů a původní architektury.
Název „Bibi-Heybat“ odkazuje na svatou ženu Heybat , příbuznou proroka Mohameda. V mešitě se nachází její hrobka, kterou si prohlédneme. Vnitřní prostory jsou bohatě zdobené , ale zároveň zachovávají poklidnou a duchovní atmosféru .
Po prohlídce mešity si dáme výborný oběd v místní restauraci . Budeme moci vyzkoušet například plov (pilaf) , což je voňavá rýže připravovaná s kořením, masem (často jehněčím), sušeným ovocem, bylinkami a kaštany, nebo qutab – tenké slané placky plněné mletým masem, špenátem nebo sýrem.
Po výborném obědě se vydáme prozkoumat historické centrum Baku – Icherisheher (staré město) , které je zapsáno na seznamu UNESCO . Okouzlí nás svými úzkými uličkami, starobylými domy a orientální atmosférou.
Navštívíme známou Panenskou věž, tajemnou věž s výhledem na město , dále starověké lázně Hammam, starověké mešity a palác Širvanšáhů – královský komplex z 15. století.
Na závěr dne se vydáme k Ulici Mučedníků , která je jedním z nejvýznamnějších a nejuctívanějších míst v Baku. Nachází se na kopci nad městem a je to památník věnovaný těm, kteří obětovali život za nezávislost Ázerbájdžánu . Zároveň je to i krásná vyhlídka na Baku , obzvlášť při západu slunce.
Návrat na hotel s průvodcem.
3. den: Dnes navštívíme slavný Chrám věčného ohně a Yanar Dag, jedno z nejpůsobivějších přírodních míst v Ázerbájdžánu. Na závěr dne se v Baku zastavíme u fascinující stavby od Zahy Hadid.
Po snídani vyrazíme na Apšeronský poloostrov , kde navštívíme slavný Chrám věčného ohně – Atešgah .
Atešgah sloužil po staletí jako místo uctívání ohně , posvátnému živlu v zoroastrismu a hinduismu. Jeho název pochází z perštiny (atash = oheň, gah = místo). Byl postaven v 17. století na místě přírodního vývěru hořlavého plynu, jenž vytvářel „věčný oheň“, který kdysi hořel nepřetržitě. Chrám sloužil hlavně zoroastriánům . Místo bylo považováno za bránu mezi světem lidí a božského ohně.
Dále navštívíme slavný Yanar Dag , což znamená v ázerbájdžánštině „Hořící hora“ , a to doslova. Jedná se o přírodní úkaz , kde ze země neustále šlehají plameny, které nikdy nezhasínají, bez ohledu na déšť nebo vítr. Jedná se o přírodní vývěr hořlavého plynu (zejména metanu), který uniká z podzemních vrstev. Plameny hoří nonstop po celý rok, ve dne i v noci.
Po prohlídce se vrátíme do Baku, kde se zastavíme u architektonického zázraku od slavné architektky Zahy Hadid , kterým je Heydar Aliyev Center .
Heydar Center v Baku je mistrovské dílo , které přitahuje návštěvníky z celého světa svou plynulou, futuristickou formou , připomínající vlnu nebo tekutinu v pohybu. Stavba symbolizuje přechod od minulosti k budoucnosti, tradice k inovaci .
Poté nás čeká oběd v místní tradiční restauraci. Můžeme vyzkoušet například i tradiční ázerbájdžánský čaj , který se pije z malých skleniček, tzv. armudu , a často se lžičkou domácí marmelády .
V Ázerbájdžánu je čaj víc než jen nápoj. Je to každodenní rituál , způsob přivítání hosta a prostředek, jak sdílet chvíle klidu s rodinou a přáteli . Kultura čaje je hluboce zakořeněna a liší se od toho, co známe z Evropy.
Na závěr dne si projdeme nejznámější pěší zónu a nákupní ulici v Baku – Nizami Street . Ulice je často přirovnávaná ke slavným bulvárům, jako je pařížská Champs-Élysées nebo pražská Pařížská ulice. Je to ideální místo pro nákupy a noční život.
Večer návrat s průvodcem na hotel.
4. den: Opustíme Baku a zamíříme do Šamachi, města s bohatým kulturním dědictvím. Prohlédneme si mystické místo ve skalách, mauzoleum Diri Baba, a vyzkoušíme tradiční ázerbájdžánská jídla.
Po snídani opustíme Baku a pojedeme navštívit Šamachi , město s duší Kavkazu.
Šamachi je historické město v malebných kopcích východního Kavkazu . Je to jedno z nejstarších měst Ázerbájdžánu a bývalé hlavní město Širvánského království . Bylo opakovaně zničeno zemětřesením, ale vždy znovu povstalo, proto se o něm říká, že má nezlomného ducha.
Jako první navštívíme mešitu Juma (Páteční mešitu) , jednu z nejstarších mešit v zemi – původně z 8. století, několikrát přestavěná, dnes nádherně zrekonstruovaná. Uvnitř panuje tichá a duchovní atmosféra.
Dále si prohlédneme mystické místo ve skalách, Diri Baba . Jde o nádherné, tajemné mauzoleum zasazené přímo do skály . Místo je opředeno legendami a patří k nejzajímavějším památkám na cestě z hlavního města do hor. Diri Baba byl podle místní legendy svatý muž nebo mudrc, který zde žil jako poustevník.
Po prohlídce nás čeká oběd v místní tradiční restauraci . Můžeme vyzkoušet např. tradiční ázerbájdžánský pokrm saj , podávaný na speciální železné pánvi (zvané saj), která se položí přímo na stůl a udržuje tak jídlo dlouho teplé. Saj může být maso (nejčastěji jehněčí), zelenina, bylinky, koření nebo kaštany a granátová jablka.
Po obědě se vydáme do města Šeki, kde budeme nocovat. Nejdříve se ještě zastavíme v malebné kavkazské vesnici Kiš .
Kiš je klidná a krásná vesnice zasazená do zelených svahů Kavkazu. Ačkoliv je malá, je nesmírně významná. Říká se jí „kolébka křesťanství na Kavkaze“ . Nejvýznamnější památkou, kterou zde navštívíme, je kostel sv. Eliáše . Je to starobylý chrám , který byl postaven už ve 4.–5. století . Podle legendy ho založil sv. Eliáš, žák sv. apoštola Bartoloměje .
Po prohlídce vesnice příjezd na hotel ve městě Šeki.
5. den: Čeká nás prohlídka historické perly Kavkazu, města Šeki. Prohlédneme si Palác chánů a můžeme zakoupit i nádherné suvenýry. Pak překročíme hranice a vydáme se do překrásné Gruzie.
Po snídani začneme naši prohlídku ve městě Šeki .
Šeki je jedno z nejmalebnějších a nejautentičtějších měst v Ázerbájdžánu. Leží v podhůří Velkého Kavkazu , obklopené zelenými kopci a spjaté se starými tradicemi. Je známé svou bohatou historií, tradiční architekturou a slavnou hedvábnou stezkou , která tudy kdysi vedla.
Jako první navštívíme Palác chánů (Šeki Khan Palace) , který je považován za jednu z nejkrásnějších památek v zemi. Byl postaven v 18. století a je proslulý barevnými vitrážemi (tzv. šebeke) , dřevěnými intarziemi a jemnými malbami na zdech. Stavba celého paláce byla realizována bez jediného hřebíku.
Město Šeki je také známé pro výrobu hedvábí, vitráží a sladkostí . Můžeme si zde prohlédnout řemeslné dílny a koupit si ručně vyráběné suvenýry.
Ze sladkostí můžeme vyzkoušet Šeki halvasi – proslulý místní dezert, což je vrstvená sladkost z ořechů, cukru a rýžové mouky , zdobená orientálními vzory.
Na trzích můžeme také najít nejdražší koření světa – šafrán , jenž má v Ázerbájdžánu dlouhou tradici. Šafrán patří k nejdražším surovinám, které tato země nabízí.
Po návštěvě města se vydáme krásnou přírodou Kavkazu k hranicím s Gruzií. Na hranicích vyřídíme veškeré cestovní formality a budeme již pokračovat do druhé nádherné země Gruzie.
Důležité upozornění: Hranici mezi Ázerbájdžánem a Gruzií je nutné přejít pěšky i se zavazadly. Není možné využít transfer. Vzdálenost je cca 400–500 metrů.
Po formalitách na hranicích se vydáme prozkoumat G ruzii, zemi hor, vína a pohostinnosti . Tato kouzelná kavkazská země nabízí dechberoucí scenérie, historická města, starobylé kláštery, ale i živou kulturu a skvělé jídlo.
Cestou do naší první gruzínské zastávky si dáme výborný oběd v místní restauraci a pak zamíříme do Signagi , malebného městečka přezdívaného „Město lásky“ .
Město bylo založeno v roce 1762 králem Ereklem II. jako obranná pevnost proti nájezdům z Dagestánu. Dodnes je obehnáno hradbami , které měří přibližně pět kilometrů a zahrnují 23 věží . Tyto hradby, po kterých se projdeme, jsou často nazývané „Velká zeď Gruzie“ a nabízejí panoramatické výhledy na okolní krajinu.
Město se nachází v srdci gruzínské vinařské oblasti Kachetie a je obklopeno překrásnými vinicemi. Ve městě je možné ochutnat tradiční gruzínská vína vyráběná metodou kvevri.
K večeru příjezd do Tbilisi na hotel.
6. den: Dnešek věnujeme gruzínské metropoli Tbilisi. Navštívíme historickou čtvrť s pevností Narikala, sirné lázně i nově zrekonstruovaný Rike Park. Večer nás čeká degustace koňaku Sarajishvili.
Po snídani se vydáme do ulic Tbilisi do historické čtvrti Metekhi k pevnosti Narikala.
Pevnost Narikala na skalnatém výběžku nad městem vybudovali Peršané během 4. století. Peršané ji nazvali Šuris-ciche, později pevnost rozšířil král David. Obyvatelé Tbilisi sem často chodí pořádat pikniky a vychutnávat si pohled na město.
Vedle pevnosti pak můžeme navštívit kostel sv. Mikuláše ze 12. století . Poté se vydáme navštívit historické sirné lázně Sulfur . Sirné lázně jsou postaveny z dob Peršanů a dodnes jsou stále funkční. V úrovni země jsou vystavené kopule, z nichž vychází pára.
Dále budeme pokračovat přes ulici Shardeni plnou kaváren , která je známá pro svůj kulturní život, až dojdeme k synagoze a ke katedrále Sioni . Původní Sionský kostel stál již v 6. a 7. století, od té doby však byl mnohokrát zničen a znovu postaven.
Pro Gruzíny má katedrála zvláštní význam, protože je v ní uložen posvátný kříž svaté Niny (svaté Kristýny), patronky Gruzie . Prohlédneme si také baziliku Panny Marie Ančischati , což je nejstarší dochovaný kostel v Tbilisi.
Poté prozkoumáme nově zrekonstruovaný Rike Park . Moderní městský park v srdci Tbilisi, který spojuje historické staré město s novějšími částmi města.
Odpoledne navštívíme Národní muzeum Gruzie . Jde o nejvýznamnější muzeální instituci v zemi, která sdružuje několik předních muzeí a galerií.
Po prohlídce města nás čeká společná večeře v místní tradiční restauraci . Můžeme vyzkoušet například tradiční chačapuri – slaný koláč z kynutého těsta plněný sýrem, nebo chinkali – velké taštičky plněné masem ochucené bylinkami a vývarem. Jí se rukama, nejdříve se vysaje šťáva uvnitř, až pak se jí zbytek.
K večeru nás ještě čeká degustace gruzínského pokladu – koňaku Sarajishvili . Značka Sarajishvili byla založena v roce 1884 lékařem a podnikatelem Davidem Sarajishvilim v Tbilisi. Sarajishvili byl prvním výrobcem, který v Gruzii začal s výrobou brandy metodou „francouzského typu“, tedy s využitím dvojité destilace a dlouholetého zrání v dubových sudech.
Značka přežila období Sovětského svazu a dnes je jedním z nejrespektovanějších výrobců destilátů v oblasti Kavkazu . My budeme moci vyzkoušet několik druhů koňaku. Jeho typickou chutí je meruňka, hrozinky, švestka, med, koření…
Nocleh v hotelu v Tbilisi.
7. den: Dnes vyrazíme do duchovního centra Mccheta, kde také ochutnáme tradiční kuchyni a vína. Navštívíme Gori, rodné město Josifa Stalina, a na závěr dne si prohlédneme skalní město Uplisciche.
Po snídani se vydáme do města Mccheta (Gruzínci jméno vyslovují „skejta“). Místo je staré nejméně 5 000 let. Bylo to centrum pohanského kultu Armazi (místní verze boha ohně Ormuzda z perského zoroastrismu).
Ve městě se našly stopy chetitských a sumerských kultů. Do 12. století zde sídlila gruzínská církev, je tedy považováno za kolébku gruzínského křesťanství. Kostely ve městě jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO .
Po prohlídce města se vydáme ke kostelu Džvari (Kříž) , který stojí na skalním výběžku pohoří Saguramo. Je to jeden z architektonicky nejcennějších kostelů v Gruzii a vzor, podle něhož byly stavěny všechny kostely v pozdějších staletích.
Dále nás čeká Sveti Cchoveli – katedrála Dvanácti apoštolů . Jde o monumentální chrám z 11. století , považovaný za jeden z nejposvátnějších v zemi . Podle pověsti sem Eliáš přinesl roušku, kterou měl na sobě Kristus na kříži. Katedrála má dokonalé proporce, tyčí se vysoko nad vesnicí a řekou a o víkendu je zde možné vyslechnout si nádherný sborový zpěv.
Po prohlídce chrámu nás čeká procházka historickým centrem , které tvoří úzké uličky s tradiční architekturou , suvenýrové obchody, místní řemesla a útulné kavárny. Je to ideální místo na procházku i ochutnávku vína a tradičního jídla.
Nemine nás ani výborný oběd v tradiční restauraci a degustace tradičního gruzínského vína , např. tzv. amber vína (někdy označované jako oranžové víno), je to jedinečný a tradiční druh vína s hlubokými kořeny a velmi specifickým způsobem výroby. Tato metoda je UNESCO chráněným kulturním dědictvím.
Pak nás čeká odjezd do rodného města Josifa Stalina, do města Gori . Gori je historicky jedním z nejvýznamnějších měst Gruzie. Ačkoliv je malé, má silný symbolický význam, zvláště díky své spojitosti s jednou z nejkontroverznějších postav světových dějin. Můžeme navštívit Stalinovo muzeum , kde se nachází Stalinův rodný dům (malá cihlová chata) nebo osobní vlakové kupé, kterým cestoval i do Jalty.
Na závěr dne navštívíme skalní město Uplisciche (v překladu Pevnost Pána) , jedno z nejstarších a nejzajímavějších archeologických nalezišť v Gruzii a zároveň jedno z nejúchvatnějších skalních měst celé kavkazské oblasti.
Skalní město bylo původně pohanským náboženským centrem, nacházely se zde svatyně slunečních božstev, obětní oltáře a rituální místnosti. Sloužilo také jako alternativní hlavní město během arabské nadvlády nad Tbilisi.
K večeru společný příjezd na hotel do Tbilisi.
8. den: Ponoříme se do horských krás. Navštívíme hradní komplex v Ananuri a projdeme se městečkem Stepancminda. Pak vyjedeme ke kostelu Nejsvětější Trojice s úžasnými výhledy na horu Kazbek.
Ráno po snídani se vydáme přes Gruzínskou vojenskou cestu , což je jedna z nejstarších a nejmalebnějších silnic v Gruzii, hřebeny Kavkazu do regionu Kazbegi. Silnice byla strategickým průchodem Kavkazem už v antice.
Naše první zastávka bude u hradního komplexu v Ananuri . Leží na břehu tyrkysové přehrady Zhinvali a patří k nejoblíbenějším zastávkám na Gruzínské vojenské cestě.
Prohlédneme si pevnostní areál, včetně kostela Panny Marie. Vyšlápneme si i na hradby a obranné věže s výhledem na hory a nádhernou přehradu Zhinvali . Kontrast modré vody a kamenné pevnosti vytváří jednu z nejkrásnějších scenérií v Gruzii.
Poté navštívíme známé horské městečko Stepancminda , které leží přímo pod majestátní horou Kazbek . Jedná se také o výchozí bod pro cestování do velkolepého Kavkazu.
Poté se vydáme džípy 4x4 k nejikoničtějšímu kostelu Gruzie – kostelu Nejsvětější Trojice (Cminda Sameba) v Gergeti . Cesta vede po prudké horské cestě, její délka je cca 5–6 kilometrů. Kostel je duchovní, historickou a vizuální ikonou Gruzie. Stojí osamoceně na vrcholku hory nad městečkem Stepancminda, s monumentální horou Kazbek (5 047 metrů) v pozadí.
Byl postaven ve 14. století a v minulosti sloužil i jako útočiště pro národní poklady, například během války zde ukrývali relikvie z Mcchety. Kostel symbolizuje víru, sílu a odolnost gruzínského národa.
Z kostela je nádherný pohled na horu Kazbek . Podle legendy byl Prometheus přikován ke skále právě na Kazbeku za to, že daroval lidem oheň. Hora je odedávna považována za svaté místo. Říká se, že v jedné z jeskyní poblíž vrcholu je ukryta Noemova archa nebo ztracené poklady z Mcchety.
Poté si dáme výborný oběd v místní restauraci . Můžeme vyzkoušet například lavaš a šoti , což jsou tradiční gruzínské chleby pečené v peci zvané tone (hliněná pec ve tvaru válce). Chleba je základ všech jídel, často se jí rukama a používá se k nabírání omáček a mas.
Nebo můžeme ochutnat mtsvadi – gruzínský šašlik , grilované špízy z vepřového, hovězího nebo jehněčího masa. Často se připravuje nad otevřeným ohněm, podává se s cibulí, solí a omáčkami (například s tradiční gruzínskou švestkovou omáčkou tkemali ).
K večeru návrat na hotel v Tbilisi.
9. den: Dle letového řádu se přesuneme na letiště a následně odletíme do Prahy .
Dle času odletu bude k dispozici případné individuální volno. Poté přesun na letiště a odlet zpět do Prahy.