Ekvádor od rovníku k Pacifiku a 5denní plavba po Galapágách


  • ubytování: hotel ***ubytování: hotel ***
    strava: snídaněstrava: snídaně
    doprava: leteckydoprava: letecky
    • Poznávací zájezdy
    • Poznávací

Program zájezdu

1. den: PRAHA - QUITO: ráno odlet z Prahy do Quita - hlavního města Ekvádoru, po příletu transfer do hotelu.
2. den: MINDO - MLŽNÝ PRALES: celodenní výlet do přírodní rezervace v oblasti Mindo. Procházka mlžným pralesem bohatého na pestrobarevné druhy orchidejí, motýlů a ptáků, mj. až 8 druhů kolibříků. Návštěva kakaové plantáže s ukázkou celého procesu zpracování kakaa až po čokoládu. Odpoledne návrat do Quita
3. den: QUITO: Quito - prohlídka historického centra (náměstí Plaza de la Independencia s presidentským a arcibiskupským palácem, katedrála s hrobkou ekvádorského hrdiny generála Sucre, koloniální skvosty - klášter San Francisco a kostel La Compaňía, v jejichž interiérech bylo použito neskutečné množství zlata, poté návštěva vrchu Panecillo, odkud je krásný pohled na celé město a okolní sněhem pokryté vulkány. Poté se vydáme k památníku Mitad del Mundo, které nabízí velice zajímavé etnografické muzeum nebo Intiñan zase důkazy o tom, že jsme skutečně na rovníku.
4. den: QUILOTOA - ZUMBAGUA: výlet k laguně zatopeného kráteru Quilotoa (3.800 m), pěší túra podél hrany kráteru, zdatnější mohou obejít celý kráter, případně sestoupit až k laguně. Dopoledne návštěva původního indiánského trhu ve vesničce Zumbagua, kam se sjíždějí místní domorodci z celého okolí, aby prodali nebo nakoupili nejen ovoce a zeleninu, ale také zvířata nebo ponča. Kromě výhodného nákupu je to úžasná podívaná. Cestou budeme pozorovat překrásnou horskou krajinu s políčky a ve vesnicích se zase setkáme s místními Indiány, kteří nám dají nakouknout do života pod kouřícími vulkány. Tato oblast je známá po celém Ekvádoru pro své pestrobarevné malby na ovčí kůži. Odpoledne sjezd k „Avenidě de los Volcanos“ na ubytování.
5. den: COTOPAXI - RIOBAMBA: národní park Cotopaxi, pobyt u jedné z nejvyšších sopek světa Cotopaxi (5.897 m), procházka okolo jezera Limpiopungo (3.600 m). Za hezkého počasí a také v případě, že nám to sopka dovolí (v září 2015 se znovu probudila…), vystoupáme ještě o něco výše. Velkou atrakcí je ledovec na úbočí sopky, který je jedním z mála světových ledovců v rovníkové oblasti. Návštěva haciendy La Cienega ze 17.století s úžasnou atmosférou koloniální doby. Odpoledne přesun do prvního města založeného Španěly v Ekvádoru, Riobamby.
6. den: CHIMBORAZO - INGAPIRCA: návštěva nejstaršího kostela v Ekvádoru – Balbanera (1534), nedaleko laguny Colta. Za hezkého počasí bývá vidět i nejvyšší hora Ekvádoru – Chimborazo (6.310 m), Poté se vypravíme do Alausí, na vyhlídku jednoho ze stavebně nejtěžších železničních úseků světa „Nariz del Diablo“. Poté pokračování do Cuency, cestou prohlídka nejznámější incké památky v Ekvádoru - Ingapirca.
7. den: CUENCA: Cuenca, prohlídka jednoho z nejkrásnějších měst Ekvádoru, historické centrum s mnoha kostely, koloniálními domy a květinovým trhem. Exkurze do manufaktury na světoznámé panamské klobouky. Návštěva muzea Pumapungo v místech, kde dodnes stojí ruiny inckého komplexu Tomebamba. Odpoledne individuální volno.
8. den: CAJAS - GUAYAQUIL: návštěva vysokohorského národního parku Cajas s ledovcovými jezery, průzračnými říčkami a zvláštního druhu stromu rodu Polylepis, poté sjezd k pobřeží Pacifiku cestou lemovanou kávovými a banánovými plantážemi. Odpoledne příjezd do Guayaquilu, následně prohlídka největšího města Ekvádoru a hlavního přístavu v zemi, který leží nedaleko místa, kde se vlévá řeka Guayas do Pacifiku. Restaurované molo Malecón 2000 s památníkem Simona Bolívara a umělecké čtvrti Las Peňas s mnoha barevnými domy, jejíž stáří je až 400 let.
9. den: GUAYAQUIL - BALTRA - SANTACRUZ: Ráno odlet z Guayaquilu na ostrovy Galapágy. Po příletu na ostrov Baltra následuje transfer do přístavu a přesun na jachtu. Po celou dobu pobytu na ostrovech (tj. 4 noci) bude zajištěno ubytování na jachtě středně vyšší kategorie, stabilním katamaránu ARCHIPEL I (kapacita 16 lůžek/ 8 kabin, každá kabina má dvě lůžka a vlastní sociální zařízení), kterou se vyráží na ostatní výlety mezi ostrovy. K přesunům z lodi a výstupům na ostrovy nám poslouží dva motorové čluny typu Zodiac. Více informací a fotografií najdete na www.catamaranarchipel.com. Po příletu na letiště Baltra projdete kontrolou, která zajišťuje, že se na ostrovy nedostanou žádné nepůvodní rostliny či zvířata. Zároveň tu zaplatíte vstupní poplatek do národního parku ve výši 200 USD (pokud jste jej již předem neuhradili). Následně vás přivítá místní průvodce, pomůže vám s vyzvednutím zavazadel a společně se vydáte krátkým autobusem do přístavu. Odpoledne – chovná stanice Fausto Llerena (Santa Cruz) Navštívíte místo, kde se chovají želvy z různých koutů Galapág. V rámci programu zde odchovávají mláďata, která se následně vrací do oblastí, kde původní populace výrazně poklesla. Podobný záchranný program probíhá i pro pozemní leguány ze Santa Cruz, Isabely a Severního Seymoura, kteří trpěli přítomností zdivočelých psů. Hlavní atrakcí je slavný vycpaný Osamělý George – poslední svého druhu a ikona ochrany ohrožených druhů. Odhaduje se, že se dožil 93 až 109 let. Místní želvy jsou na přítomnost lidí zvyklé, takže tu budete mít skvělou příležitost pořídit si fotku opravdu zblízka.
10. den: OSTROV FLOREANA : Dopoledne – Cormorant Point a Devil’s Crown (Floreana) Cormorant Point tvoří severní výběžek ostrova Floreana, který je posetý menšími sopečnými kužely a porostlý suchým tropickým lesem s vonnými stromy palo santo. Hned při vylodění vás přivítá kolonie galapážských lachtanů. Místní pláž je pokryta zelenavým pískem s vysokým obsahem olivínu, který sem vyvrhly okolní tufové kužely. Na jižní straně výběžku najdete „moučnou pláž“ – jemňoučký bílý korálový písek, který vznikl díky papouščím rybám, jež rozdrtily vápenaté schránky korálů. V mělké vodě tu můžete zahlédnout hejna rejnoků schovaných v písku. Na začátku roku sem připlouvají mořské želvy klást vejce. Devil’s Crown (Ďáblova koruna) patří k nejlepším místům ke šnorchlování v celých Galapágách. Uvnitř zatopeného kráteru se ukrývá korálový útes plný života – od galapážských tučňáků, lachtanů a mořských želv až po hejna pestrobarevných ryb či dokonce delfínů. Proud tu může být místy silnější, proto je lepší místo pro zkušenější plavce. Odpoledne – Post Office Bay a vyhlídka Baroness (Floreana) Toto místo je známé díky dřevěnému sudu, který tu zanechali už v 18. století velrybáři jako improvizovanou poštovní schránku. Námořníci si z něj brali dopisy a doručovali je zdarma cestou domů. A překvapivě tenhle „systém důvěry“ funguje dodnes – turisté zde nechávají stovky pohledů a mnoho z nich stále dorazí na správnou adresu. Na pláži si můžete odpočinout ve společnosti lachtanů, mořských želv, zlatých rejnoků a – pokud budete mít štěstí – i galapážských tučňáků. Právě tady se v jihovýchodní části souostroví vyskytují jako na jediném místě. Na závěr si vyšlápněte na malý čedičový vršek zvaný Baroness Lookout a kochejte se panoramatem pobřeží. Právě tady trávila čas baronka Eloisa von Wagner, výstřední první osadnice ostrova, která se sama nazývala „císařovnou Galapág“. Svůj dům si postavila jen pár kroků odtud.
11. den: OSTROV ESPANOLA : Dopoledne – Osbornův ostrůvek a zátoka Gardner (Española) Gardner Bay vás okouzlí oslnivě bílou pláží, která je důležitým hnízdištěm pacifických mořských želv. Největší hvězdou tohoto místa je však nepochybně kolonie galapážských lachtanů. Samice tu zůstávají celý rok a pečují o svá mláďata, která kojí až do tří let – přestože už od pěti měsíců zkoušejí lovit ryby. V období námluv a rozmnožování se kolonie ještě rozrůstá a atmosféra je tu opravdu živá. Odpoledne – mys Suarez (Española) Na jihu ostrova se mohutné vlny Tichého oceánu tříští o čedičové útesy mysu Suarez a vytvářejí ohromující gejzír mořské vody – přírodní „blowhole“, který šplouchá vysoko do vzduchu. Výška vodního sloupce se mění podle ročního období, přílivu i síly mořského větru. Dopřejte si zde chvíli ticha a rozjímání na jednom z nejikoničtějších míst Galapág. Tenhle okamžik se vám navždy zapíše do paměti.
12. den: OSTROV SAN CRISTOBAL: Dopoledne – Pitt Point (San Cristóbal) Dva větrem ohlazené tufové kužely na Pitt Point tvoří nejvýchodnější výběžek ostrova San Cristóbal – a zároveň celého souostroví. Právě tyto útesy spatřili jako první Charles Darwin a posádka lodi HMS Beagle při připlutí 15. září 1835. Na malé pláži se zeleným pískem vás přivítá hlučná skupinka lachtaních samců – takzvaná „mládenecká kolonie“, kde samci odpočívají a nabírají síly na souboje i období páření. Odpoledne – Čarodějnický pahorek (Witch Hill) Hlavním lákadlem tohoto místa je krásná korálová pláž – ideální na koupání a šnorchlování. Samotný pahorek je pozůstatkem starého tufového kužele a patří k prvním místům, která navštívil Charles Darwin. Krajina je tu působivá a často zde můžete zahlédnout pobřežní i tažné ptáky, jako jsou pelikáni, terejové modronozí či rackové vlaštovčí. Samozřejmostí jsou i mořští leguáni a lachtani. Laguna bývá občas zcela vyschlá a na jejím dně zůstávají vrstvy soli – místní obyvatelé z Puerto Baquerizo Moreno ji dříve využívali jako solné ložisko.
13. den: OSTROV SAN CRISTOBAL: Dopoledne – ostrůvek Lobos Pláž na ostrůvku Lobos je domovem kolonie galapážských lachtanů. Stejně jako na jiných místech souostroví se tu můžete přiblížit k pečujícím samicím na pár metrů a pozorovat jejich něžné chování k mláďatům. V období rozmnožování se přidávají i teritoriální samci, kteří si hájí své části pláže a „harém“. Tento nízký ostrůvek ale obývá víc než jen lachtani. Hnízdí tu i dvě ikonické ptačí druhy – terej modronohý a fregatka velká. Samičky se snaží zaujmout tančící samečci: terejové komicky předvádějí svá jasně modrá chodidla, zatímco fregatky nafukují ohromné červené vaky pod zobákem. V době hnízdění je tu živo – mláďata křičí o potravu a jakmile zesílí, učí se létat. Po dopolední návštěvě Vás čeká transfer do hotelu na ostrově San Cristobal a volné odpoledne s možností procházky po ostrově. Nocleh. 
14. den: ODLET ZE SAN CRISTOBALU: Dopoledne volno a následně transfer na letiště aa odlet do Guayaquilu. Přestup na let do Evropy a následně do Prahy.
15. den: PŘÍLET DO PRAHY:

říjen 2025

29.10. - 11.11.25 středa - úterý
snídaně letecky (Praha)
179 990 Kč
cena za 14 dní (12 nocí)

leden 2026

14.01. - 27.01.26 středa - úterý
snídaně letecky (Praha)
186 990 Kč
cena za 14 dní (12 nocí)
14.01. - 28.01.26 středa - středa
snídaně letecky (Praha)
186 990 Kč
cena za 15 dní (13 nocí)

Cena zahrnuje

  • leteckou přepravu Praha - Guayaquil - Praha s přestupem včetně letištních poplatků
  • přelet Guayaquil – Baltra - Quito včetně letištních poplatků
  • 4 x ubytování ve dvoulůžkové kajutě na jachtě Archipel I (First Class) s plnou penzí
  • výbavu na šnorchlování a kajak
  • na Galapágách služby místního anglicky a španělsky mluvícího průvodce
  • 9x nocleh ve 3*+ a 4* hotelech se snídaní
  • veškeré transfery během okruhu (včetně vlaku Alusi - Sibambe a zpět)
  • všechny prohlídky a vstupy dle programu
  • služby česky hovořícího průvodce (min. 8osob)

Cena nezahrnuje

  • fakultativní výlety a vstupy
  • cestovní pojištění
  • vstupní kartu na Galapágy 200,- USD / osoba (platba v hotovosti až na ostrovech)
  • tranzitní kartu 20,- USD / osoba (platba v hotovosti až na ostrovech)
  • spropitné
  • náklady spojné s Covid testováním (testy si hradí klient sám, jako samoplátce)