Přes Rumunsko na kole


  • ubytování: zařízené stanyubytování: zařízené stany
    strava: polopenzestrava: polopenze
    doprava: autokaremdoprava: autokarem
    • Aktivní dovolená
    • Cyklistika

Bajkový přejezd přes nejvyšší hory Rumunska, kde šlapání vzhůru je po zásluze odměněno parádními sjezdy dlouhými několik desítek kilometrů. Na zájezdu nás bude po celou dobu doprovázet autobus, takže pojedeme nalehko a budeme si moci lépe vychutnat krásu divoké karpatské přírody, pravoslavné kláštery i nezapomenutelné sjezdy.

Program : 1.–2. Z Brna přes Bratislavu a Maďarsko autobusem do obce Breaza v podhůří FĂGĂRAŞE. Úvodní „zahřívací“ podhorská etapa ke klášteru Statiunea Sămbata. (^ 550 m, - 50 km)

3. Přejezd Făgăraşe po proslulé Făgăraş Highway. Vyšlapeme okolo vodopádu Bălea Cascada s množstvím stánků nabízejících více či méně kýčovité suvenýry až na vrcholek k chatě a jezeru Bălea Lac (2.045 m). Vrchol hor nepřekonáme sedlem, ale kilometr dlouhým tunelem vedoucím pod hřebenem Făgăraşe. Na „valašské“ straně hor přejedeme po monumentální hrázi přehrady Lacul Vidraru, budeme obdivovat naleštěnou obří sochu „elektrárenského boha“. Nocovat budeme pod zříceninou pravého DRÁKULOVA HRADU v Poienari (česnek s sebou!!) (^ 1800 m, - 75 km)

4. Po nekonečných schodech k hradu a poté po opuštěných podhorských prašných cestách okolo monastýrů až do vísky Brezoi v hlubokém údolí řeky Olt mezi pohořími Lotru a Căpăţâni. (^ 980 m, - 65 km)

5. Busem se popovezeme do městečka Voineasa, odkud vystoupáme mezi strmými hřebeny Lotru a Căpăţâni okolo přehrad na řece Lotru do horské osady Obărsia Lotrului. (^ 1200 m, - 80 km)

6. Nejhezčí etapa. Pohořím Latoritei vystoupáme do výšky 1.900 m. Při jízdě po hřebeni budeme obdivovat nádherné výhledy na přehradu a okolní poloniny. Stany bourat nebudeme, spát budeme opět v Obărsii. (^ 1000 m, - 50 km)

7. Překonáme nejvyšší sjízdné rumunské sedlo Urdele (2.141 m) s luxusním výhledem na pohoří konce karpatského oblouku. Odměnou za zdánlivě nekonečné stoupání okolo salaší bude famózní sjezd soutěskou do obce Novaci. (^ 1500 m, - 80 km)

8.–9. „Podhorský relaxační den“ během něhož zajedeme k pravoslavnému klášteru v Polovragi a navštívíme krasovou jeskyni v Baia de Fier. Odpoledne naskočíme do autobusu a vyrazíme na cestu zpět přes Maďarsko a Slovensko do Brna. (^ 300 m, - 25 km)

Doporučený typ kola: horské, případně trekové s hrubšími plášti 
Povrch: 50% rumunský asfalt, 30% šotolina, 20% terén

RUMUNSKEM NA BICYKLU
Poježdění v karpatských horách je nádherné, ale na účastníky klade o něco vyšší nároky, než putování na západ od našich hranic. Servis zde nepotkáte, díly je třeba mít s sebou. Něco vezeme my, rádi vám s případnou opravou pomůžeme. I když je povrch cest zpevněný, málokde kvalita dosahuje alespoň české úrovně. Rozhodně tedy doporučujeme kolo horské či trekové. Jako na všech našich cykloakcích vás bude doprovázet kudrbus, v poledne na vás počká na smluveném místě, jedete tudíž nalehko. Ráno a večer dostanete chutné a vydatné jídlo ze zájezdové kuchyně. Tábořiště vybíráme většinou na romantických místech u potoků a řek, kempů je však na Balkáně málo a tak teplá voda často zůstane jen lákavým, ale těžko splnitelným snem.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem včetně kol
  • polopenzi
  • 6x tábořiště
  • průvodce
  • pojištění léč. výloh
  • zákonné pojištění CK a 2x Chimpanzee pišingrStudentská cena:7.000 Kč