Z Nepálu do Tibetu


  • ubytování: hotel **ubytování: hotel **
    strava: snídaněstrava: snídaně
    doprava: leteckydoprava: letecky
    • Poznávací zájezdy

Program zájezdu

1. den: ODLET Z PRAHY: Odlet z Prahy do Káthmándú.
2. den: PŘÍLET DO KÁTHMÁNDÚ: Přílet do Káthmándú, odpoledne návště va pagody Svajambhunáth, odkud se otevírá nádherný výhled na káthmándské údolí. Nocleh v Káthmándú.
3. den: KÁTHMÁNDÚ: Snídaně. Prohlídka unikátního historického centra města Patan v okolí Palácového náměstí. Odpoledne prohlídka centra Káthmándú včetně paláce Živoucí bohyně Kumarí Dévi, sochy hrozivého vtělení boha Šivy Kala Bhairávy. Pokra čujeme prohlídkou historického Bhakta puru s chrámem Nyatapola, Zlatou bránou, královským palácem, náměstíčkem hrnčířů a desítkami dalších chrámů, mistrovských děl nevárského řezbářství. Nocleh v Káthmándú.
4. den: KÁTHMÁNDÚ – LHASA: Transfer na letiště, odlet do Lhasy. Let přes hlavní himálajský hřeben nabízí úchvatné pohledy na nejvyšší horstvo naší planety. Přílet do Lhasy – svatého města, sídla dalajlámů, které je srdcem a duší Tibetu a cílem poutníků. Transfer do hotelu, uby tování. Nocleh ve Lhase 3.600 m n. m.
5. den: LHASA: Snídaně. Celodenní prohlídka tajemné Lhasy a okolí. Návštěva blízkého kláštera Drepung, ve svých dobách to býval údajně největší klášter světa. Rozsáhlý komplex byl rozdělen do sedmi škol, z nichž každá měla svou specializaci. V 60. letech minulého století zde sídlilo zhruba 7.000 mnichů. V období kulturní revoluce byly kláštery zbaveny svého vlivu a většina mnichů byla vypuzena. Následuje návštěva svatyně Jokhang, kde se nachází pověstná zlatá socha Buddhy Šákjamuniho a socha krále Songcen Gampa s manželkami. Tento 1.300 let sta rý chrám je považován za nejposvátněj ší místo v Tibetu. Kolem chrámu vede posvátný poutnický okruh Barkhor, kde můžete pozorovat procháze jící poutníky. Podél poutního okruhu naleznete ob chůdky, čajovny a pouliční prodavače, kteří nabízejí různé zboží, včetně modlitebních praporků, svatých textů a tibetské obuvi. Nocleh ve Lhase.
6. den: LHASA: Návštěva paláce Potála, bývalého zimního sídla duchovního vůdce Tibetu dalajlámy, s bohatě zdobenými interiéry a střešní terasou s výhledem na okolí Lhasy. Mohutná stavba má 13 pater a takřka tisíc místností a dělí se na dvě části. Bílý palác zahrnuje obytné části dalajlámů, učebny a kanceláře. Červený palác sloužil k nábo žen ským účelům, v jeho svaty ních, síních a chodbách je nespočet plastik, obrazů a posvátných předmětů. Ve žluté stavbě mezi Bílým a Červeným palácem je uložena obrovská thangka, která se vyvěšuje na Nový rok. Stav ba komplexu trvala 50 let a začala v roce 1645. Přejezd do kláštera Sera, založeného v roce 1419. V dnešní době zde působí asi 600 mnichů. Výzdoba kláštera obsahuje postavy démonů, jejichž původ sahá k předbuddhistickým tradicím. Jeho chloubou je pozlacená socha bóthisattvy milosrdenství Avalókitéšvary. Po prohlídce areálu následuje návštěva letního sídla dalajlámů paláce Norbulingka v rozsáhlé zahradě. Nocleh.
7. den: LHASA – YAMDROK TSO – GYANTSE: Snídaně. Odjezd po horské silnici kolem tyrkysových vod jezera Yamdrok Tso a přes průsmyk Karo La (5.045 m n. m.) do Gyantse. Ubytování, odpoledne prohlíd ka tohoto čínským vlivem nejméně zasaženého tibetského města. Vzhledem ke své poloze při trase do Indie a Nepálu se stalo jedním z nejdůležitějších měst a v 15. století centrem obchodu v Tibetu. Prohlíd ka kláštera Palkhor se stúpou Kumbum, kde se nachází 108 bočních kaplí. Stúpa byla postavena v nepálském stylu v roce 1427 a dnes je největší v Tibetu. Nocleh v Gyantse (3.950 m n. m.).
8. den: GYANTSE – SHIGATSE: Odjezd do Shigatse, druhého největšího města Tibetu. Jako historické hlavní město střední oblasti Tsang soupeřilo se Lhasou o moc nad zemí. Odpoledne prohlídka kláštera Tašil hunpo, sídla pančenlámy, založeného v ro ce 1447. Zde je také ve známé zlaté rakvi, zdobené drahokamy, pohřben čtvrtý pančenláma. Dominan tou kláštera je ohromná socha budoucího Buddhy Maitréji na lotosovém trůnu. Na plastiku bylo použito 279 kg zlata a 150.000 kg mědi a mosazi. Z kláštera zpět do centra města se můžete vypravit Svatou cestou kolem stěny Velké thangky a trosek pevnosti, pozůstatku Malé Potaly, zničené roku 1961. Nocleh v Shigatse (3.900 m n. m.).
9. den: SHIGATSE – TINGRI – SHEGAR: Snídaně. Odjezd typickou vysokohorskou krajinou do obce Tingri, odkud se v případě jasného počasí naskýtá krásný pohled na severní stěnu Mount Everestu. Nocleh v Shegaru (4.390 m n. m.).
10. den: SHEGAR – RONGPHU: Snídaně. Odjezd přes panoramatické sedlo Pang La (5.120 m n. m.), odkud se otevírá úchvatný pohled na panorama osmitisícovek od Makalu přes Lhotse, Mount Everest až po Čho Oju, do kláštera Rongphu, který leží pod severní stěnou Everestu. Jedná se o nejvýše po ložený klášter na světě. Výlet terénním vozem do základ ního tábora pod Mount Everestem. Nocleh v klášterní ubytovně v Rongphu (4.950 m n. m.).
11. den: RONGPHU– ZHANGMU: Snídaně. Odjezd terénní zkratkou do Tingri a odtud po silnici družby přes sedlo Tong La (5.200 m n. m.), s pano ramatem hlavního himálajského hřebene s majestátným vrcholem Šiša Pangmy, do ZhangmAu, hraničního města s Nepálem. Nocleh v Zhangmu.
12. den: KODARI – KÁTHMÁNDÚ: Snídaně. Přesun na Most přátelství, hraniční přechod mezi Čínou a Nepálem, od jezd do Káthmándú. Nocleh.
13. den: ODLET Z KÁTHMÁNDÚ: Snídaně. Volné dopoledne. Odpoledne transfer na letiště, odlet do Prahy.
14. den: PŘÍLET DO PRAHY: Přílet do Prahy.

Cena zahrnuje

  • leteckou přepravu Praha – Káthmándú – Lhasa a Káthmándú – Praha
  • letištní taxy
  • ubytování po trase v hotelech 3* se snídaní (v Rongphu v klášterní ubytovně)
  • dopravu a program se vstupy dle itineráře
  • nepálského či tibetského průvodce
  • průvodce ESO travel (min. 16 osob)

Cena nezahrnuje

  • nepálské vízum (30,- USD + 1 fotografie)
  • čínské vízum pro Tibet 2.700,- Kč (platí se vízovému centru)